FAQ, pytania i odpowiedzi

Zapoznaj się z prostymi odpowiedziami na najważniejsze pytania,
które zadawali nasi użytkownicy.
Jeśli nie znajdziesz tutaj odpowiedzi na swoje pytania, skontaktuj się z nami.

 • 1. Na czym polega sprzedaż szkody / prawa do odszkodowania?

  Jest to tak naprawdę dość proste i popularne działanie. Jeżeli w ciągu ostatnich 3 lat miałeś szkodę komunikacyjną (OC, AC), to najprawdopodobniej (w ponad 90% przypadków) mogłeś otrzymać zaniżone odszkodowanie. Przepisy polskiego prawa pozwalają Ci jednak uzyskać dodatkowe odszkodowanie od ubezpieczalni, ale jest to proces dość skomplikowany, dlatego w Polsce działa wiele podmiotów, które mogą od Ciebie odkupić prawa do odwołania się od decyzji ubezpieczyciela. W przeciwieństwie do samodzielnego poszukiwania sprawdzonej i uczciwej kancelarii odszkodowawczej, na portalu aukcjeszkody.pl w łatwy sposób dotrzesz jednocześnie do wielu specjalistycznych firm zajmujących się odkupem szkód, dzięki czemu możesz uzyskać optymalną ofertę za swoją szkodę. Po wystawieniu przez Ciebie aukcji, zwycięzca licytacji kontaktuje się z tobą i podpisujecie cesję Twojej wierzytelności (szkody), wtedy kupujący płaci wylicytowaną na aukcji kwotę. Warto pamiętać, że ta kwota jest wyłącznie dla ciebie, a Ty nie musisz się niczym więcej przejmować. Te pieniądze Ci się po prostu należą. Oczywiście należy pamiętać, że taką szkodę możesz sprzedać tylko jeden raz! W przypadku sprzedaży szkody w innym miejscu, nie można ponownie wystawić tej samej szkody na sprzedaż na naszych aukcjach.

 • 2. Jak od strony prawnej wygląda procedura sprzedaży szkody / prawa do odszkodowania?

  Prawnie wygląda to w następujący sposób: odkup prawa do odszkodowania następuje na podstawie porozumienia stron (Ciebie – jako sprzedającego oraz kupującego) poprzez podpisanie umowy cesji wierzytelności. Całość kwestii formalnych leży po stronie kupującego, a Ty nie ponosisz żadnych, dodatkowych kosztów. W momencie akceptacji i podpisania przez Ciebie umowy, kupujący wypłaci Ci kwotę, którą wylicytował na aukcji za Twoją szkodę – pamiętaj, jest to niezależna i dodatkowa kwota ponad tą, którą proponuje lub wypłacił Ci ubezpieczyciel. Innymi słowy - dopłata do odszkodowania (nazywana także odkupem szkody) to w uproszczeniu wyrównanie zaniżonej wypłaty z tytułu szkody komunikacyjnej, którą pierwotnie otrzymałeś (lub miałeś otrzymać) od ubezpieczyciela (swojego, w przypadku kiedy to ty jesteś sprawcą szkody, lub z OC sprawcy, w przypadku jeśli to ktoś inny był sprawcą kolizji).

 • 3. Czy warto skorzystać z możliwości sprzedaży szkody?

  Warto. Adekwatna do poniesionych strat kwota jest Ci należna z tytułu opłacania składek OC i opcjonalnie AC (ważne, jeśli to ty jesteś sprawcą kolizji)! Innymi słowy – ta kwota jest gwarantowana ramowymi warunkami umów ubezpieczeniowych, których warunki ustalane są przecież przez konkretne towarzystwo ubezpieczeniowe. Praktyka wypłacania niższych odszkodowań przez towarzystwa ubezpieczeniowe wiąże się z chęcią osiągania przez te firmy wyższego zysku (szacuje się, że rzeczywista wysokość odszkodowania zaniżana jest w nawet 90% przypadków!). Niestety jest spora szansa, że dzieje się to Twoim kosztem - kosztem uczestnika kolizji! Dlatego wnioskowanie o sprawiedliwe rozliczenie szkody jest czymś zupełnie normalnym. Podobnie, jak ma to miejsce w przypadku opóźnionego lotu, czy zakupionych wakacji niezgodnych z ofertą danego biura podróży – wtedy również można wnioskować o odszkodowanie. Na portalu aukcjeszkody.pl w jednym miejscu łatwo, szybko i bezpiecznie możesz uzyskać dopłatę do zaniżonego odszkodowania.

 • 4. Kiedy, i jaką, szkodę / prawa do odszkodowania mogę sprzedać na portalu aukcjeszkody.pl?

  Możliwość wnioskowania o dopłatę do odszkodowania istnieje do 3 lat wstecz od decyzji ubezpieczyciela. Na naszym portalu możesz wystawić szkody częściowe, całkowite, z polisy OC jak i AC zarówno na pojazdach prywatnych jak i służbowych, niezależnie czy szkoda dotyczyła samochodu, motocykla, skutera, Tira, traktora, kombajnu, przyczepy, łodzi czy quada. W przypadku wątpliwości, czy szkoda związana z  onkretnym pojazdem może zostać wystawiona na aukcji, prosimy o kontakt pod nr tel. +48 536 171 958.

 • 5. Czym wyróżnia się portal aukcjeszkody.pl?

  Podstawą naszych działań jest transparentność i bezpieczeństwo. Szacuje się, że ponad 90% odszkodowań komunikacyjnych jest w Polsce zaniżonych. W związku z powyższym, na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, w tym także i niesprawdzonych, które chciałyby od Ciebie taką szkodę odkupić. Na naszym portalu w łatwy sposób dotrzesz do wszystkich zainteresowanych i otrzymasz najlepszą rynkową ofertę odkupu Twojej szkody. Co więcej – wszyscy nasi kupujący są przez nas skrupulatnie analizowani pod kątem Twojego bezpieczeństwa, przez co docierasz nie tylko do wielu różnych firm, ale i nie musisz martwić się o samodzielną weryfikację takiego podmiotu! Po prostu wystawiasz swoją szkodę na aukcję i czekasz na rozstrzygnięcie aukcji. Wszystko dzieje się w sposób całkowicie legalny, bezpieczny, transparentny i pod naszym pełnym nadzorem.

 • 6. Kto może kupić moją szkodę na portalu aukcjeszkody.pl?

  Przywiązujemy bardzo dużą uwagę do Twojego bezpieczeństwa, dlatego na naszym portalu ofertę zakupu szkody złożą Ci tylko w pełni zweryfikowane, profesjonalne podmioty, których działania są w pełni transparentne. 

 • 7. Jak mogę uzyskać dopłatę do odszkodowania?

  Aby uzyskać dopłatę do odszkodowania należy wypełnić prosty formularz, który znajduje się [TUTAJ], a Twoja aukcja bardzo szybko pojawi się na naszym portalu. Wypełnienie formularza jest szybkie i intuicyjne. W przypadku wątpliwości, zapraszamy do kontaktu telefonicznego pod numerem +48 536 171 958 – odpowiemy na wszystkie pytania.

 • 8. Moja aukcja się zakończyła, co dalej?

  Sprzedaż szkody nie jest obligatoryjna – jeżeli nie chcesz, nie musisz akceptować zwycięskiej oferty. Jeżeli kwota uzyskana przez Ciebie na wystawionej aukcji jest satysfakcjonująca, możesz zaakceptować ofertę klikając przycisk „sprzedaję szkodę”. Dopiero wtedy przekażemy Twoje dane kupującemu, który skontaktuje się z Tobą celem podpisania umowy cesji i przekaże wylicytowane w aukcji pieniądze. Przed podpisaniem z Tobą umowy, kupujący w żadnym wypadku nie ma prawa i możliwości działania w Twoim imieniu. Po podpisaniu umowy oraz przekazaniu należnych Ci środków – możesz w pełni cieszyć się dodatkową gotówką.

 • 9. Czy przekazując dokumenty dotyczące szkody mogę być pewny, że moje dane osobowe są bezpieczne?

  Bezpieczeństwo twoich danych to dla nas priorytet! Dlatego wszystkie dane, które otrzymujemy podlegają stosownej prawnej ochronie, nie są wykorzystywane w jakichkolwiek celach marketingowych. Wszyscy licytujący twoją szkodę widzą wyłącznie informacje techniczne, niezbędne do przygotowania wyceny. Jako aukcjeszkody.pl jesteśmy zobligowani do przestrzegania zapisów Ustawy o ochronie danych osobowych z dnia 29 sierpnia 1997 r. oraz Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych - dlatego możesz mieć pewność, że twoje dane osobowe są bezpieczne.

 • 10. Nie mogę znaleźć dokumentacji szkodowej, co mam zrobić?

  Zadzwoń do nas, a powiemy Ci dokładnie gdzie i w jaki sposób uzyskasz odpowiednie dokumenty. Możesz również od razu zwrócić się do firmy ubezpieczeniowej z prośbą o wydanie kopii dokumentów szkody. Jest to szybkie, bezpłatne i łatwe.

 • 11. Czy w całym procesie sprzedaży szkody, wystawienia aukcji - ponoszę jakiekolwiek koszty?

  Nie, na żadnym etapie nie ponosisz kosztów. Portal aukcjeszkody.pl pobiera mikro-opłatę od kupujących. Suma, którą zaproponują kupujący w trakcie aukcji to dokładna kwota, którą otrzymasz. Wyłącznie na kupującym ciąży ustawowy obowiązek zapłacenia podatku od tej transakcji.

 • 12. Czy stracę zniżki na ubezpieczenie po odsprzedaży szkody?

  Nie, nie ma żadnej prawnej możliwości, abyś stracił jakiekolwiek zniżki u swojego ubezpieczyciela za skorzystanie z usług portalu aukcjeszkody.pl oraz późniejszej cesji wierzytelności na rzecz firmy, która wygrała aukcję. Ewentualne zmniejszenie zniżki w składce powiązane jest wyłącznie z wypadkiem/kolizją, która i tak już miała miejsce, nigdy nie jest to powiązane z odszkodowaniem, które należy Ci się od ubezpieczyciela.

 • 13. Czy mogę stracić odszkodowanie, które już dostałem od zakładu ubezpieczeń?

  Nie – to odszkodowanie, które otrzymałeś dotychczas z zakładu ubezpieczeń jest w pełni niezagrożone i nie będziesz w żadnym przypadku zobowiązany do jego zwrotu. Aukcja dotyczy tej części odszkodowania, którą powinieneś otrzymać, ale ze względu na zaniżoną wycenę ze strony ubezpieczyciela, nie została ona Tobie wypłacona.

 • 14. Czy za sprzedaż szkody płacę podatek?

  Nie. Jedynie przy rozliczaniu zeznania rocznego PIT będziesz musiał uwzględnić dane z PIT-11, które kupujący jest zobowiązany dostarczyć Ci w ustawowych terminach. Zaliczkę na podatek dochodowy w związku ze sprzedażą szkody (prawidłowo prawnie: wierzytelności) zapłaci kupujący co jest jego ustawowym obowiązkiem.

 • 15. Ile pieniędzy i w jakim terminie mogę otrzymać wystawiając szkodę na portalu aukcjeszkody.pl?

  Wszystko zależy od wartości szkody oraz tego czy i w jakim stopniu ubezpieczyciel zaniżył wypłacone odszkodowanie. Każdy przypadek jest inny, natomiast dzięki temu, że na AukcjeSzkody.pl w jednym miejscu oferty składa wielu kupujących, masz dużą szansę na otrzymanie optymalnej oferty. A jeżeli szybko dopełnisz formalności po zaakceptowaniu otrzymanej na aukcji kwoty, pieniądze otrzymasz już w ciągu kilku dni roboczych.

 • 16. Moja szkoda miała niewielką wartość. Czy warto skorzystać z waszego portalu i wystawić szkodę?

  Zdecydowanie tak. Zarówno szkody o dużej wartości jak i te wycenione niżej mogą być niedoszacowane przez ubezpieczycieli.

 • 17. Co się stanie z moją szkoda, jeśli nikt jej nie wylicytuje?

  Wystawiając aukcję na sprzedaż i finalnie nie decydując się na przyjęcie oferty kupującego, nie podpisujesz żadnej umowy! A bez podpisania z Tobą umowy, nikt nie ma prawa zrobić czegokolwiek w sprawie Twojej polisy! Tak samo jak wystawiając na sprzedaż auto, którego nikt nie kupił, nadal pozostaje własnością sprzedającego.

 • 18. czy mogę ponownie wstawić na aukcję tę samą szkodę?

  Jeżeli szkoda została już sprzedana, niestety nie jest możliwe ponowne jej wystawienie. Natomiast w przypadku, gdy aukcja zakończyła się niepowodzeniem (nie było ofert kupna lub zbyt niska cena) wtedy możesz ją ponownie wystawić na naszym portalu, o ile nie sprzedałeś jej w żadnym innym miejscu!

 • 19. Czy mogę wystawić aukcję, kiedy mieszkam w Polsce, ale jestem innej narodowości?

  Nie ma to żadnego znaczenia jakiej jesteś narodowości. Ważne jest wyłącznie, kim jest ubezpieczyciel, który wydał decyzję o wypłacie Tobie odszkodowania. Może to być firma ubezpieczeniowa sprawcy (w przypadku OC) lub Twoja firma ubezpieczeniowa (w przypadku wypłaty z AC).

 • 20. Czy mogę wystawić aukcję, jeśli mój pojazd jest zarejestrowany poza granicami Polski?

  Jedynym kryterium, jest kraj, w którym wystawiono polisę. Mówiąc wprost firma ubezpieczeniowa sprawcy kolizji, która wydała decyzję o wypłacie odszkodowania wystawiła polisę ubezpieczeniową w Polsce.

 • 21. Czy jest zagrożenie, że po sprzedaży aukcji, coś może się dziać z moimi danymi osobowymi?

  Nie ma takiej możliwości. Sprzedaż szkody wyspecjalizowanej firmie, z zachowaniem wszystkich aspektów ustawy o RODO, nie wiąże się z jakimkolwiek ryzykiem związanym z bezprawnym wykorzystaniem danych osobowych osoby sprzedającej.

Nie znalazłeś odpowiedzi na interesujące Cię pytania? Skontaktuj się z nami, odpowiemy na wszelkie pytania i wątpliwości.